ERICKSON BT50BHCSLT08200M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, BT50 Taper Size, 8 mm Shank Dia, 8 mm Hole Dia | CP4PEJ 302RP7
ERICKSON BT50BHCSLT08200M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, Taper Size, 8 mm Shank Dia, 8 mm Hole Dia
Item: CP4PEJModel: BT50BHCSLT08200MCross Ref: 302RP7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number BT50BHCSLT08200M
Balanced To Rpm G 6.3@15000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features End Axial Adjustment
For Use With BT50 Shank Tools
Hole Dia. 8 mm
Mounting Length 27 mm
Nose Dia. 15.5 mm
Overall Length 301.8 mm
Projection 200 mm
Shank Dia. 8 mm
Shank Type Cylindrical
Standards JIS B 6339
Style Slim Line
Taper Size BT50
Tool Depth 27 mm