ERICKSON BT40BHCSL20170M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, BT40 Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia | CP4PDE 302RL2
ERICKSON BT40BHCSL20170M Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, Taper Size, 20 mm Shank Dia, 20 mm Hole Dia
Item: CP4PDEModel: BT40BHCSL20170MCross Ref: 302RL2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number BT40BHCSL20170M
Balanced To Rpm G 2.5@25000 RPM
Balancing G 2.5@25000 RPM
Coolant Fed Coolant Through
Features Side Axial Adjustment
For Use With BT40 Shank Tools
Hole Dia. 20 mm
Mounting Length 41 mm
Nose Dia. 27.5 mm
Overall Length 235.4 mm
Projection 170 mm
Shank Dia. 20 mm
Shank Type Cylindrical
Style Slim Line
Taper Size BT40
Tool Depth 2"