ERICKSON 75TG0172 Collet, Round Face, 11/64 Inch | CP2GCK 302FT8
ERICKSON 75TG0172 Collet, Round Face, 11/64 Inch Size
Item: CP2GCKModel: 75TG0172Cross Ref: 302FT8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Collet
Bore Shape Round
Collet Series Tg75
Collet Type Standard
Coolant Fed Non Coolant Through
Face Shape Round
Features Provides Tremendous Grip (3-1 Advantage) And Accuracy For All Drilling Applications
For Shank Type Straight
Head Dia. 1.062"
Max. Body Dia. 0.172"
Measurement System Inch
Min. Size 0.156"
Number Of Slots 4
Overall Length 1.843"