ERICKSON 180DA0203 Collet, Round Face, 13/64 Inch | CP2GDP 302GV7
ERICKSON 180DA0203 Collet, Round Face, 13/64 Inch Size
Item: CP2GDPModel: 180DA0203Cross Ref: 302GV7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Collet
Bore Shape Round
Clamping Hole Length 0.918"
Collet Series DA180
Collet Type Standard
Coolant Fed Non Coolant Through
Face Shape Round
For Shank Type Straight
Head Dia. 1.035"
Max. Body Dia. 0.203"
Max. Bore Dia. 1.035"
Measurement System Inch
Min. Size 0.172"
Number Of Slots 2
Overall Length 1 5/8"
System Of Measurement Imperial
Tir Max. 0.001"