ERICKSON 100TGC0562 Collet, Round Face, 9/16 Inch | CP2GXR 302KA8
ERICKSON 100TGC0562 Collet, Round Face, 9/16 Inch Size
Item: CP2GXRModel: 100TGC0562Cross Ref: 302KA8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Collet
Bore Shape Round
Clamping Hole Length 1.724"
Collet Series Tg100
Collet Type Standard
Coolant Fed Coolant Through
Face Shape Round
For Shank Type Straight
Head Dia. 1.378"
Max. Body Dia. 0.562"
Max. Bore Dia. 1.378"
Measurement System Inch
Min. Size 0.557"