ELOBAU 153270AA-10 Safety Sensor, Magnetically Actuated, N.O./N.C., 10m Cable | CL7NDJ
ELOBAU 153270AA-10 Safety Sensor, Magnetically Actuated, N.O./N.C., 10m Cable
Item: CL7NDJModel: 153270AA-10
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sensor
Cable Length 1m
Cable Size 4 mm x 1/4 mm
Cable Type LIYY
Case Material Polybutylene Terephthalate
Communication Method Hard Wired
Contact Type S/O
Control Frontal
Fastening Type Screwed From Above
Housing Color Black
Housing Design Cuboid
Installation Opening 4.5 mm
Ip Rating IP67
Max. Operating Temp. 75°C
Max. Operating Temp. 75 Deg. C
Max. Storage Temp. 75°C
Max. Switching Current 0.1A
Max. Switching Current With Led 0.01A
Max. Switching Voltage 28.8V DC
Min. Operating Temp. -25°C
Min. Storage Temp. -25°C
Min. Switching Distance 0.5 mm
Min. Switching Voltage 19.2V DC
Mounting Type Screwed From Above
Number Of Strands 4
Operating Voltage 19.2-28.8V DC
Safe Switch-off Distance 10 mm
Safe Switching Distance 3 mm
Sensing Technology Reed
Series Resistor 22 ohms
Size 36 mm x 26 mm x 13 mm
Strand Cross-section 0.25 sq. mm
Structure Two Channel
Switching Frequency 5 Hz