EEMAX AP072480 N4 Electric Tankless Water Heater 480vac | AF9TNV 30UL25
EEMAX AP072480 N4 Electric Tankless Water Heater 480vac
Item: AF9TNVModel: AP072480 N4Cross Ref: 30UL25
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Elec Tankless Water Heater
Amps 87A
Application Low Duty Cycle
Commercial / Residential Commercial
Default Temp. 120°F
Default Temperature 120 Degrees F
Depth 10 9/32"
Elements Lead-Free Replaceable Cartridge Insert
Height 17 27/64"
Housing Material Steel
Housing Material Finish Powder Coated
Max. Flow Rate 40 GPM
Min. Flow Activation 2.50 gpm
Min. Flow Activation 2.5 GPM
Mounting Vertical
Overall Depth 13 1/2"
Phase 3
Pressure Range 150 psi
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Residential / Commercial Commercial
Temp. Range +100°F to +140°F
Temp. Rise @ 2.5 Gpm Limited to Thermostatic Setting
Temp. Rise @ 2.5 Gpm Limited
Temp. Rise @ 20.0 Gpm 25°F
Temp. Rise @ 20.0 Gpm 25 Degrees F
Temp. Rise @ 4.0 Gpm 122°F
Temp. Rise @ 4.0 Gpm 122 Degrees F
Temp. Rise @ 6.0 Gpm 81°F
Temp. Rise @ 6.0 Gpm 81 Degrees F
Temp. Rise @ 8.0 Gpm 61°F
Temp. Rise @ 8.0 Gpm 61 Degrees F
Voltage 480V AC
Water Connection 1-1/4" NPT
Water Connection Location Bottom
Water Heater Application General Purpose
Watts 72000 W
Width 26 11/64"
Wire Size 3 AWG