ECHO CST-58VBT String Trimmer, Battery, 16-1/4 Inch, 59 Inch Shaft Length, Not Gas Powered
Item: CP4BLQModel: CST-58VBTCross Ref: 492R52
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item String Trimmer
Anti Vibration Handle Yes
Battery Platform Eforce
Battery Type Li-ion
Battery Voltage 58V
Charge Time 30 min.
Cutting Width 16 1/4"
Engine Displacement Not Gas Powered
Engine Type Electric
Fuel Tank Capacity Not Available
Fuel Type Battery Powered
Includes String Head Pre-Wound
Interchangeable Head No
Kit Contents Tool Only
Line Advance Bump
Line Dia. 0.095"
Line Diameter 0.1"
No. Batteries To Operate 1
Power Source Cordless
Quick Snap Spool Replacement Yes
Run Time 55 min.
Shaft Length 59"
Shaft Type Straight
String Trimmer Type Cordless String Trimmer
Tool Only/battery Included Bare Tool
Voltage 58V