EATON XTFC016BCY IEC Motor Control, Type F Fvnr Combination Controller, 0.63A | BH8ZYD
EATON XTFC016BCY Motor Controller, 0.63A, 45 Mm Frame Size, 12 Vdc Coil
Item: BH8ZYDModel: XTFC016BCY
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Controller
Amps Rating 16A
Coil Voltage 48V AC
Contact Rating 1 NO, 1 NC Auxiliary Contact
Frame B
Frame Size 45 Mm
Frequency 50 Hz
Height 0.01"
Length 0.01"
Overload Range 0.1-32A
Special Features Built In Heater
Trip Type Magnetic Trip Elements
Type Type 2 Coordination
Width 0.01"