EATON XTCS500M22A-LR IEC Contactor, 3P, Fvnr, 500A, Frame M, 2No-2Nc, 110-120 Vac, 50-60 Hz | BH8ZKC
EATON XTCS500M22A-LR Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 12 VAC V Coil, 500A, 2No-2Nc Contact, 3P
Item: BH8ZKCModel: XTCS500M22A-LR
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Contactor
Accessories Trane Only
Amps Rating 500A
Coil Voltage 12/110-120V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Continuous Amps Rating 500A
Frame M
Frame Size 160 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 10"
Length 9.921"
Max. Hp Rating 150, 200, 400, 500 hp (3 Phase @ 200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC /S- Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 7.362"