EATON XTCS300L22B IEC Contactor, 300A, 220 Vac 50 Hz, 240 Vac 60 Hz, 2No-2Nc, 300A, Frame L, 140 Mm | BH8ZJX
EATON XTCS300L22B Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 300 2No-2Nc Contact, 3P
Item: BH8ZJXModel: XTCS300L22B
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 300A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Continuous Amps Rating 300A
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 9 1/2"
Length 11"
Max. Hp Rating 100, 125, 250, 300 hp (3 Phase @ 200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC /S- Series
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 7"