EATON XTCR150G11B IEC Magnetic Contactor, 150A Inductive Full Load, 190A Resistive Full Load | CJ2NUZ 4WUX6
EATON XTCR150G11B IEC Magnetic Contactor, Reversing, 3 Poles, 150 A, 240 VAC Coil, G Frame Size
Item: CJ2NUZModel: XTCR150G11BCross Ref: 4WUX6
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Action Type Reversing
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 190/240V AC
Contactor Style IEC
Depth 6.85" , 7 6/25"
Embedded Surge Suppressor Yes
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Frame Size G
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 150A
Full Load Amps-resistive 190A
Full Load Current - Resistive 190A
Height 12 4/5" , 7.09"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 100 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 100 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 15 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 40 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 60 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 100 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 100 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 122°F
Minimum Operating Temperature -13°F
Mounting Hole Dia. 0.27"
Mounting Hole Distance 11.77"
Mounting Hole Distance - Width 6.97"
Mounting Style Din Rail, Panel
Nema Enclosure Material Not Applicable
Nominal Coil Voltage @ 60hz 240V AC
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Poles 3
Overall Depth 7.24"
Overall Height 12 4/5"
Overall Width 7.72"
Phase Three
Reversible Yes
Reversing Capability Reversing
Series Xt Series Series
Terminal Connection Type Screw Terminals
Width 7 18/25" , 7.09"