EATON XTCR115G11C IEC Magnetic Contactor, 115A Inductive Full Load, 160A Resistive Full Load | CJ2NUW 4WUX2
EATON XTCR115G11C IEC Magnetic Contactor, Reversing, 3 Poles, 115 A, 480 VAC Coil, G Frame Size
Item: CJ2NUWModel: XTCR115G11CCross Ref: 4WUX2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Action Type Reversing
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 480/500V AC
Contactor Style IEC
Depth 6.85" , 7 6/25"
Embedded Surge Suppressor Yes
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Frame Size G
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 115A
Full Load Amps-resistive 160A
Full Load Current - Resistive 160A
Height 12 4/5" , 7.09"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 25 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 100 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 100 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 10 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 25 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 40 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 50 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 100 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 100 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 122°F
Minimum Operating Temperature -13°F
Mounting Hole Dia. 0.27"
Mounting Hole Distance 11.77"
Mounting Hole Distance - Width 6.97"
Mounting Style Din Rail, Panel
Nema Enclosure Material Not Applicable
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Poles 3
Overall Depth 7.24"
Overall Height 12 4/5"
Overall Width 7.72"
Phase Three
Reversible Yes
Reversing Capability Reversing
Series Xt Series Series
Terminal Connection Type Screw Terminals
Width 7 18/25" , 7.09"