EATON XTCR095F11C IEC Contactor, 95A, Top-Mounted, 415 Vac, 50 Hz, 480 Vac, 60 Hz, 1No-1Nc, 95A | BH8ZHX 4WUW5
EATON XTCR095F11C IEC Magnetic Contactor, Reversing, 3 Poles, 95 A, 480 VAC Coil, F Frame Size
Item: BH8ZHXModel: XTCR095F11CCross Ref: 4WUW5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 95A
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 415/480V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Contactor Style IEC
Continuous Amps Rating 95A
Frame Size F
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Full Load Current - Inductive 95A
Full Load Current - Resistive 130A
Height 6.142"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 25 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 75 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 100 hp
Hp @ Single Phase - 120v Ac 7 1/2 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Length 5.079"
Main Power Pole Contact Form 3NO
Max. Hp Rating 7 1/2, 15/ 25, 40, 75, 100 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Maximum Operating Temperature 122°F
Mfr. Series XT IEC Series
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Overall Depth 5.08"
Overall Height 6.14"
Overall Width 6.54"
Product Name Eaton XT IEC contactor
Reversing Capability Reversing
Series Xt Series Series
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing Contactor
Width 6.535"