EATON XTCR065D11R IEC Contactor, 65A, Top-Mounted, 12 Vachz, 1No-1Nc, 65A, Frame D, 55 Mm | BH8ZGA
EATON XTCR065D11R Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 12 VAC V Coil, 3P
Item: BH8ZGAModel: XTCR065D11R
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 65A
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 65A
Frame Size 55 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 6"
Length 6 1/2"
Max. Hp Rating 5, 15/ 20, 25, 50, 60 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)