EATON XTCR065D11N IEC Contactor, 65A, Top-Mounted, 400 Vac0 Hz, 1No-1Nc, 65A, Frame D5 Mm0 Hz | BH8ZGJ
EATON XTCR065D11N IEC Contactor, 65A, Top-Mounted, 400 Vac0 Hz, 1No-1Nc, 65A, Frame D5 Mm0 Hz
Item: BH8ZGJModel: XTCR065D11N
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 65A
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 65A
Frame Size 55 mm
Frequency 50 Hz
Frequency Rating 50 Hz
Height 6"
Length 6 1/2"
Max. Hp Rating 5, 15/ 20, 25, 50, 60 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)