EATON XTCR050D11R IEC Contactor, 50A, Top-Mounted, 12 Vachz, 1No-1Nc, 50A, Frame D, 55 Mm | BH8ZFJ
EATON XTCR050D11R Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 12 VAC V Coil, 3P
Item: BH8ZFJModel: XTCR050D11R
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 50A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 50A
Frame Size 55 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 6"
Length 6 1/2"
Max. Hp Rating 3, 10/ 15, 20, 40, 50 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)