EATON XTCR050D11B IEC Contactor, 50A, Top-Mounted, 220 Vac 50 Hz, 240 Vac 60 Hz, 1No-1Nc, 50A, Frame D | BH8ZEN 4WUU4
EATON XTCR050D11B Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 220/240 VAC V Coil, 3P
Item: BH8ZENModel: XTCR050D11BCross Ref: 4WUU4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Contactor Style IEC
Continuous Amps Rating 50A
Frame Size D
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Full Load Current - Inductive 50A
Full Load Current - Resistive 80A
Height 6"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 3 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 20 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 50 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Length 6 1/2"
Main Power Pole Contact Form 3NO
Max. Hp Rating 3, 10/ 15, 20, 40, 50 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Maximum Operating Temperature 122°F
Mfr. Series XT IEC Series
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 240V AC
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Overall Depth 6.5"
Overall Height 6"