EATON XTCR050D11A IEC Contactor, 50A, Top-Mounted, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1No-1Nc, 50A, Frame D | BH8ZEL 4WUU3
EATON XTCR050D11A IEC Magnetic Contactor, Reversing, 3 Poles, 50 A, 120 VAC Coil, D Frame Size
Item: BH8ZELModel: XTCR050D11ACross Ref: 4WUU3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Contactor Style IEC
Continuous Amps Rating 50A
Frame Size D
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Full Load Current - Inductive 50A
Full Load Current - Resistive 80A
Height 6"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 3 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 20 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 50 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Length 9 1/2"
Main Power Pole Contact Form 3NO
Max. Hp Rating 3, 10/ 15, 20, 40, 50 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Maximum Operating Temperature 122°F
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Overall Depth 9.5"
Overall Height 6"