EATON XTCR040D11W IEC Contactor, 40A, Top-Mounted, 42 Vac, 50 Hz, 48 Vac, 60 Hz, 1No-1Nc, 40A, Frame D | BH8ZEH
EATON XTCR040D11W Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 42/48 VAC V Coil, 3P
Item: BH8ZEHModel: XTCR040D11W
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 40A
Coil Voltage 42/42-48V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 40A
Frame Size 55 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 6"
Length 6 1/2"
Max. Hp Rating 3, 7 1/2/ 10, 15, 30, 40 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)