EATON XTCR032C21U IEC Contactor, 32A, 24 Vac, 50 Hz, 2No-2No, 32A, Frame C, 45 Mm, 50 Hz, 3, 5/ 10, 10 | BH8ZDK
EATON XTCR032C21U Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 24 VAC V Coil, 3P
Item: BH8ZDKModel: XTCR032C21U
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 32A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Continuous Amps Rating 32A
Frame Size 45 mm
Frequency 50 Hz
Frequency Rating 50 Hz
Height 6"
Length 9 1/2"
Max. Hp Rating 3, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)