EATON XTCR032C21AD IEC Contactor, 32A, 120 Vdc, 2No-2No, 32A, Frame C, 45 Mm, 3, 5/ 10, 10, 20 | BH8ZCV
EATON XTCR032C21AD Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 110 to 130 VDC V Coil, 3P
Item: BH8ZCVModel: XTCR032C21AD
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 32A
Coil Voltage 120V DC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Continuous Amps Rating 32A
Frame Size 45 mm
Height 4 1/2"
Length 4 3/4"
Max. Hp Rating 3, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)