EATON XTCR025C21RD IEC Contactor, 25A, 12 Vdc, 2No-2No, 25A, Frame C, 45 Mm, 2, 5/ 7.5, 10, 15 | BH8ZCC
EATON XTCR025C21RD Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 12 VDC V Coil, 3P
Item: BH8ZCCModel: XTCR025C21RD
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 25A
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Continuous Amps Rating 25A
Frame Size 45 mm
Length 4 3/4"
Max. Hp Rating 2, 5/ 7 1/2, 10, 15, 20 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)