EATON XTCR018C21F IEC Contactor, 18A, 230 Vac, 50 Hz, 2No-2No, 18A, Frame C, 45 Mm, 50 Hz, 2, 3/ 5, 5 | BH8ZBC
EATON XTCR018C21F Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 230 VAC V Coil, 3P
Item: BH8ZBCModel: XTCR018C21F
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 18A
Coil Voltage 230V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Continuous Amps Rating 18A
Frame Size 45 mm
Frequency 50 Hz
Frequency Rating 50 Hz
Height 4 1/2"
Length 4 3/4"
Max. Hp Rating 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)