EATON XTCR018C21BD IEC Contactor, 18A, 200-240 Vdc, 2No-2No, 18A, Frame C, 45 Mm, 2, 3/ 5, 5, 10 | BH8ZAT
EATON XTCR018C21BD Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 200 to 240 VDC V Coil, 3P
Item: BH8ZATModel: XTCR018C21BD
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 18A
Coil Voltage 220/200-240V DC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Continuous Amps Rating 18A
Frame Size 45 mm
Height 4 1/2"
Length 4 3/4"
Max. Hp Rating 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)