EATON XTCR012B21C IEC Contactor, 12A, 415 Vac, 50 Hz, 480 Vac, 60 Hz, 2No-2No, 12A, Frame B, 45 Mm | BH8YZT 4WUP2
EATON XTCR012B21C IEC Magnetic Contactor, Reversing, 3 Poles, 12 A, 480 VAC Coil, 2NO/2NC, B Frame Size
Item: BH8YZTModel: XTCR012B21CCross Ref: 4WUP2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 12A
Auxiliary Contacts Included 2NO/2NC
Coil Voltage 415/480V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Contactor Style IEC
Continuous Amps Rating 12A
Frame Size B
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Full Load Current - Inductive 12A
Full Load Current - Resistive 22A
Height 5"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 1/2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 2 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 10 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Length 5 1/4"
Main Power Pole Contact Form 3NO
Max. Hp Rating 1/2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Maximum Operating Temperature 122°F
Mfr. Series XT IEC Series
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Overall Depth 5.25"
Overall Height 5"