EATON XTCR007B21W IEC Contactor, 7A, 42 Vac, 50 Hz, 48 Vac, 60 Hz, 2No-2No, 7A, Frame B, 45 Mm | BH8YYK
EATON XTCR007B21W Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 42/48 VAC V Coil, 3P
Item: BH8YYKModel: XTCR007B21W
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 7A
Coil Voltage 42-48V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Continuous Amps Rating 7A
Frame Size 45 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 28"
Length 21"
Max. Hp Rating 1/4, 1/ 1 1/4, 2, 3, 5 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing Contactor
Width 22"