EATON XTCF045C10WD IEC Contactor, 45A, 48-60 Vdc, 1No, 1000A, Frame C, 45 Mm, 7.5, 10, 15 | BH8YUM
EATON XTCF045C10WD Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 48 to 60 VDC V Coil, 45 1No Contact, 4P
Item: BH8YUMModel: XTCF045C10WD
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 45A
Coil Voltage 48/48-60V DC
Contact Configuration 1 NO
Continuous Amps Rating 1000A
Frame Size 45 mm
Height 2 3/4"
Length 4 1/2"
Max. Hp Rating 7 1/2, 10, 15, 20 hp (3 Phase @ 200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 4
Operation Non-Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 4"