EATON XTCF020B00W IEC Contactor, 20A, 42 Vac, 50 Hz, 48 Vac, 60 Hz, 0No-0Nc, 20A, Frame B, 45 Mm | BH8YRR
EATON XTCF020B00W Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 42/48 VAC V Coil, 4P
Item: BH8YRRModel: XTCF020B00W
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 20A
Coil Voltage 42-48V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Continuous Amps Rating 20A
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 3.071"
Length 1.811"
Max. Hp Rating 1, 2/3, 3, 10, 10 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Number Of Poles 4
Operation Non-Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 2.756"