EATON XTCEC032C01R IEC Contactor, 32A, 12 Vac, 50-60 Hz, 1Nc, 32A, Frame C, 45 Mm, 50-60 Hz, 3, 5 | BH8YDT
EATON XTCEC032C01R IEC Contactor, 32A, 12 Vac, 50-60 Hz, 1Nc, 32A, Frame C, 45 Mm, 50-60 Hz, 3, 5
Item: BH8YDTModel: XTCEC032C01R
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Contactor
Amps Rating 32A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC
Continuous Amps Rating 32A
Frame Size 45 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 3.898"
Length 3.425"
Max. Hp Rating 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Width 1.85"