EATON XTCEC025C10Y IEC Contactor, 25A, 48 Vac, 50 Hz, 1No, 25A, Frame C, 45 Mm, 50 Hz, 2, 3, 5/ 7.5 | BH8YDF
EATON XTCEC025C10Y Iec Contactor, Full Voltage, 48 VAC V Coil, 3P, Non-Reversing
Item: BH8YDFModel: XTCEC025C10Y
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Contactor
Amps Rating 25A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 1 NO
Continuous Amps Rating 25A
Frame Size 45 mm
Frequency 50 Hz
Frequency Rating 50 Hz
Height 3.898"
Length 3.425"
Max. Hp Rating 2, 3, 5/ 7 1/2, 10, 15, 20 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Width 1.85"