EATON XTCEC018C10W IEC Contactor, 18A, 42 Vac, 50 Hz, 48 Vac, 60 Hz, 1No, 18A, Frame C, 45 Mm | BH8YBP
EATON XTCEC018C10W Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 42/48 VAC V Coil, 3P
Item: BH8YBPModel: XTCEC018C10W
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Contactor
Amps Rating 18A
Coil Voltage 42/42-48V AC
Contact Configuration 1 NO
Continuous Amps Rating 18A
Frame Size 45 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 3.898"
Length 3.425"
Max. Hp Rating 2, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Width 1.85"