EATON XTCEC018C01E IEC Contactor, 18A, 208 Vac, 60 Hz, 1Nc, 18A, Frame C, 45 Mm, 2, 2, 3/ 5, 5 | BH8YAN
EATON XTCEC018C01E Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 208 VAC V Coil, 3P
Item: BH8YANModel: XTCEC018C01E
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 18A
Coil Voltage 208V AC
Contact Configuration 1 NC
Continuous Amps Rating 18A
Frame Size 45 mm
Frequency 60 Hz
Frequency Rating 60 Hz
Height 3.898"
Length 3.425"
Max. Hp Rating 2, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Consult Local Sales Office For Availability.
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Spring Cage Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 1.85"