EATON XTCE250L22TD IEC Contactor, 250A, 24-48 Vdc, 2No-2Nc, 250A, Frame L, 140 Mm, 75, 100, 200 | BH8XYW
EATON XTCE250L22TD IEC Contactor, L-Frame, Non-Reversing, 24 to 48 VDC V Coil, 250 A
Item: BH8XYWModel: XTCE250L22TD
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Contactor
Amps Rating 250A
Coil Voltage 24-48V DC
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Height 7.087"
Length 8.189"
Max. Hp Rating 75, 100, 200, 250 hp (3 Phase @ 200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 5.512"