EATON XTCE225H22WD IEC Contactor, 225A, 48-60 Vdc, 2No-2Nc, 225A, Frame H, 140 Mm, 50, 75, 150 | BH8XYN
EATON XTCE225H22WD Contactor, 225A, 48-60 Vdc, 2No-2Nc, Frame H, 3-Pole, Non-Reversing, Full Voltage
Item: BH8XYNModel: XTCE225H22WD
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Contactor
Amps Rating 225A
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Continuous Amps Rating 225A
Frame Size 140 mm
Hp Rating - Max 50, 75, 150, 200 hp (3 Phase @ 200, 240, 480, 600V)
Length 10 1/4"
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Product Height 10"