EATON XTCE225H22TD IEC Contactor, 225A, 24-27 Vdc, 2No-2Nc, 225A, Frame H, 140 Mm, 50, 75, 150 | BH8XYM
EATON XTCE225H22TD Contactor, 225A, 24-27 Vdc, 2No-2Nc, Frame H, 3-Pole, Non-Reversing, Full Voltage
Item: BH8XYMModel: XTCE225H22TD
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 225A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Continuous Amps Rating 225A
Hp Rating - Max 50, 75, 150, 200 hp (3 Phase @ 200, 240, 480, 600V)
Length 6.22"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Product Height 7.087"
Product Name Eaton XT IEC Contactor
Product Width 5.512"