EATON XTCE150G00TD IEC Contactor, 150A, 24-27 Vdc, 0No-0Nc, 150A, Frame G, 90 Mm, 10, 25, 30/ 40, 60 | BH8XWV 4TZF6
EATON XTCE150G00TD IEC Magnetic Contactor, Non-Reversing, 3 Poles, 150 A, 24 VDC Coil, G Frame Size
Item: BH8XWVModel: XTCE150G00TDCross Ref: 4TZF6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 150A
Auxiliary Contacts Included None
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Contactor Style IEC
Continuous Amps Rating 150A
Electrical Operating Durability 300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Frame Size G
Frequency 50/60 Hz
Full Load Current - Inductive 150A
Full Load Current - Resistive 190A
Height 6.693"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 10 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 60 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 125 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 125 hp
Includes Auxiliary Contacts No
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Length 6.299"
Main Power Pole Contact Form 3NO
Max. Hp Rating 10, 25, 30/ 40, 60, 125, 125 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Maximum Operating Temperature 122°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 10000000
Mfr. Series XT IEC Series
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24V DC
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Overall Depth 6.3"
Overall Height 6.69"
Overall Width 4.37"
Product Name Eaton XT IEC contactor
Reversing Capability Non-reversing
Series Xt Series Series
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 4.37"