EATON XTCE150G00C IEC Magnetic Contactor, 150A Inductive Full Load, 190A Resistive Full Load | CJ2NVE 21EP09
EATON XTCE150G00C IEC Magnetic Contactor, 150A Inductive Full Load, 190A Resistive Full Load
Item: CJ2NVEModel: XTCE150G00CCross Ref: 21EP09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 150A
Auxiliary Contacts Included None
Coil Voltage 480/500V AC
Connection Screw Connection
Contactor Style IEC
Depth 5.59" , 6.73"
Electrical Operating Durability 300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Embedded Surge Suppressor Yes
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Frame R
Frame Size G
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 150A
Full Load Amps-resistive 190A
Full Load Current - Resistive 190A
Height 4.37" , 6.89"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 125 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 125 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 10 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 40 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 60 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 125 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 125 hp
Includes Auxiliary Contacts No
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 122°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 10000000
Minimum Operating Temperature -13°F
Mounting Hole Dia. 6/25"
Mounting Hole Distance 6.14"
Mounting Hole Distance - Width 2.79"
Mounting Style Din Rail, Panel
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Number Of Auxillary Contacts 0
Number Of Poles 3
Overall Depth 6.73"
Overall Height 6.89"
Overall Width 3.58"
Product Height 6.89"
Product Width 3.583"
Reversible No
Reversing Capability Non-reversing
Series Xt Series Series
Terminal Connection Type Screw Terminals
Width 3.58" , 4.37"