EATON XTCE095F00A IEC Contactor, 95A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 0No-0Nc, 95A, Frame F, 90 Mm | BH8XVM 4TZE3
EATON XTCE095F00A IEC Magnetic Contactor, Non-Reversing, 3 Poles, 95 A, 120 VAC Coil, F Frame Size
Item: BH8XVMModel: XTCE095F00ACross Ref: 4TZE3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 95A
Auxiliary Contacts Included None
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Contactor Style IEC
Continuous Amps Rating 95A
Electrical Operating Durability 300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Frame Size F
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Full Load Current - Inductive 95A
Full Load Current - Resistive 130A
Height 4"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 25 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 75 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 100 hp
Hp @ Single Phase - 120v Ac 7 1/2 hp
Includes Auxiliary Contacts No
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Length 7"
Main Power Pole Contact Form 3NO
Max. Hp Rating 7 1/2, 15, 15/ 25, 40, 75, 100 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Maximum Operating Temperature 122°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 10000000
Mfr. Series XT IEC Series
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Overall Depth 7"
Overall Height 4"
Overall Width 7"
Product Name Eaton XT IEC contactor
Reversing Capability Non-reversing
Series Xt Series Series
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 7"