EATON XTCE065D00N IEC Contactor, 65A, 400 Vac, 50 Hz, 0No-0Nc, 65A, Frame D, 55 Mm, 50 Hz, 5, 10 | BH8XRY
EATON XTCE065D00N Iec Contactor, Non-Reversing, Full Voltage, 400 VAC V Coil, 3P
Item: BH8XRYModel: XTCE065D00N
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 65A
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Continuous Amps Rating 65A
Frame Size 55 mm
Frequency 50 Hz
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.945"
Length 2.244"
Max. Hp Rating 5, 10, 15/ 20, 25, 50, 60 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Width 4.567"