EATON XTCE050DS1E IEC Contactor, 50A, Side-Mounted, 208 Vac, 60 Hz, 1No-1Nc, 50A, Frame D, 55 Mm | BH8XRU
EATON XTCE050DS1E Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 208 VAC V Coil, 50A, 3P
Item: BH8XRUModel: XTCE050DS1E
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 208V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 50A
Frame Size 55 mm
Frequency 60 Hz
Frequency Rating 60 Hz
Height 1"
Length 1"
Max. Hp Rating 3, 7 1/2, 10/ 15, 20, 40, 50 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Width 1"