EATON XTCE025C10N IEC Contactor, 25A, 400 Vac, 50 Hzno, 25A, Frame C, 45 Mm, 50 Hz, 2, 3, 5/ 7.5 | BH8XLK
EATON XTCE025C10N Iec Contactor, Non-Reversing, Full Voltage, 400 VAC V Coil, 3P
Item: BH8XLKModel: XTCE025C10N
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 25A
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NO
Continuous Amps Rating 25A
Frame Size 45 mm
Frequency 50 Hz
Frequency Rating 50 Hz
Height 3.898"
Length 3.425"
Max. Hp Rating 2, 3, 5/ 7 1/2, 10, 15, 20 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Width 1.85"