EATON XTCE018C01E IEC Fvnr Contactor, Three-Pole, Screw Terminals, 18A, 45 Mm Frame Size | BH8XHM 4TYW5
EATON XTCE018C01E IEC Magnetic Contactor, Non-Reversing, 3 Poles, 18 A, 208 VAC Coil, 1NC, C Frame Size
Item: BH8XHMModel: XTCE018C01ECross Ref: 4TYW5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 18A
Auxiliary Contacts Included 1NC
Coil Voltage 208V AC
Contact Configuration 1 NC
Contactor Style IEC
Electrical Operating Durability 2000000
Frame Size C
Frequency 60 Hz
Full Load Current - Inductive 18A
Full Load Current - Resistive 40A
Height 3.898"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 15 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Length 3.425"
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 122°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 10000000
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 208V AC
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Overall Depth 3.43"
Overall Height 3.9"
Overall Width 1.85"
Phase Three
Product Name Eaton XT IEC contactor
Reversing Capability Non-reversing
Series Xt Series Series
Terminals Screw Terminals
Type Contactor
Width 1.85"