EATON XTCE015B01H IEC Contactor, 15A, 240 Vac, 50 Hz, 277V 60 Hz, 1Nc, 15A, Frame B, 45 Mm, 1 | BH8XFV
EATON XTCE015B01H Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 240/277 VAC V Coil, 3P
Item: BH8XFVModel: XTCE015B01H
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 15A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NC
Continuous Amps Rating 15A
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 3.071"
Length 1.811"
Max. Hp Rating 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Width 2.756"