EATON XTCE012B01WD IEC Contactor, 12A, 48 Vdc, 1Nc, 12A, Frame B, 45 Mm, 1, 2, 2/ 3, 3, 10 | BH8XEV
EATON XTCE012B01WD Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 48 VDC V Coil, 3P
Item: BH8XEVModel: XTCE012B01WD
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 12A
Coil Voltage 48V DC
Contact Configuration 1 NC
Continuous Amps Rating 12A
Height 3.071"
Length 1.811"
Max. Hp Rating 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 2.756"