EATON XTAR072D11N5G100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 400 VAC | BH8WXE
EATON XTAR072D11N5G100 Reversing Electronic Motor Starter, 72 A, Top-Mounted, 400 V 50 Hz, 55 Mm
Item: BH8WXEModel: XTAR072D11N5G100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 72A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar072d11n5g100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Width 1"