EATON XTAR072D11E5G100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8WWV
EATON XTAR072D11E5G100 Reversing Electronic Motor Starter, 72 A, Top-Mounted, 208 V 50 Hz, 55 Mm
Item: BH8WWVModel: XTAR072D11E5G100
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 72A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 208V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar072d11e5g100.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"