EATON XTAR050D11RD5G100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VDC | BH8WFX
EATON XTAR050D11RD5G100 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Side-Mounted, 12 Vdc, 55 mm, 20-100 A Gf Xtoe
Item: BH8WFXModel: XTAR050D11RD5G100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar050d11rd5g100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"