EATON XTAR050D11B5G100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8WAR
EATON XTAR050D11B5G100 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 220-240 V, 50/60 Hz, D Frame, 55 Mm
Item: BH8WARModel: XTAR050D11B5G100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar050d11b5g100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"