EATON XTAR040D11F5G100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 230 VAC | BH8VTV
EATON XTAR040D11F5G100 Reversing Electronic Motor Starter, 40 A, Top-Mounted, 230 V 50 Hz, 55 Mm
Item: BH8VTVModel: XTAR040D11F5G100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 40A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 230V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frequency Rating 50 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar040d11f5g100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"